Tomasz Rożek to polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki.
Ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Posiada stopień doktora nauk fizycznych uzyskany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich.
Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W radiu eM prowadzi autorski program Labirynty wiedzy[1]; w Programie 3 Polskiego Radia, podczas porannej audycji, odpowiada na „Pytania z kosmosu” zadane przez słuchaczy „Trójki”; przybliża również naukę w sobotnim programie Dzień Dobry TVN[2].
Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi: „Gość Niedzielny”, „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej uhonorowało Rożka w 2008 tytułem Popularyzatora nauki. W 2009 samorządy studenckie śląskich uczelni nagrodziły go Laurem Studenckim za działalność popularyzującą naukę.
W lutym 2011 roku wydał książkę „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, która została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010/2011. „Nauka − po prostu” to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki: nanotechnologię, cybernetykę i robotykę, fizykę cząstek, badania mózgu, internet i jego rolę komunikacyjną, klimat i modyfikacje pogody oraz genetykę człowieka.
Jest szefem działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”[3]. Od połowy marca 2016 prowadzi w TVP2 program Sonda 2[4], nową wersję programu Sonda.