Nowoczesny System Segregacji Odpadów T-Master rusza w Rudnej.

Za sprawą rozwiązania SISO T-Master Rudna wzniesie organizację gospodarki odpadami w swojej gminie na wyższy poziom. Na mocy umowy podpisanej w dniu 14.02.2023 roku pomiędzy wójtem gminy Rudna a T4B, z 22 modułów ELMO (Elektronicznych Liczników Miejskich Odpadów) skorzysta ponad 300 mieszkańców z 139 gospodarstw domowych zlokalizowanych na Osiedlu Leśna.

„Każdy z inteligentnych modułów został wyposażony w pojemnik o wielkości 1100 litrów, elektronikę dostępową, pomiarową i przydzielony do poszczególnej frakcji odpadów komunalnych. Zintegrowany z pojemnikami system monitoringu będzie alarmował o podrzuconych śmieciach, a także gdy ktoś będzie chciał zniszczyć mienie. Co więcej brak porozrzucanych worków wokół pojemników z pewnością wpłynie korzystnie na ład i porządek otoczenia.”- wyjaśnia Jacek Kiryłowicz, Zastępca Dyrektora ds. Realizacji T4B.

T-Master to nie tylko cyfrowa technologia autorstwa T4B, która skutecznie podniesie jakość segregowanych odpadów. Nasze rozwiązanie niesie za sobą spory ładunek edukacyjny, budujący świadomość mieszkańców w kwestiach ekologii oraz ekonomii. Dzięki katalogowaniu w bazie danych rodzaju i wagi wyrzucanych odpadów oraz przypisaniu ich do indywidualnego konta gospodarstwa, każde z nich będzie wiedziało ile i jakich odpadów wytwarza najwięcej, oceni jakość swojej segregacji czy porówna osiągane wyniki z innymi użytkownikami systemu. W ten sposób mieszkańcy unikną zbiorowej odpowiedzialności, co w przyszłości pozwoli rozliczać się indywidualnie – tak, jak za prąd, wodę czy gaz, czyli na podstawie realnie wyprodukowanej masy odpadów. Zebrane informacje będą przydatne nie tylko użytkownikom systemu ale również przedstawicielom gmin, co w swojej wypowiedzi podkreśla Marcin Rogiński, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Sprzedaży T-MASTER S.A.

„Coraz więcej gmin, mając na uwadze osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu i troskę o środowisko decyduje się na wybór technologii T-Master. Rudna to już siódme z kolei miasto, które stawia na ekologiczne innowacje. Dzięki precyzyjnym danym z każdej lokalizacji wiemy już dziś, że najlepsze miasta z technologią T-MASTER S.A. zbierają ponad 60% masy odpadów selektywnych o wysokiej jakości. A to milowy krok w stronę skutecznej zbiórki odpadów komunalnych czy prawidłowego gromadzenia różnorodnych surowców wtórnych. Bez wątpienia rozwiązanie SISO pozwoli osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli.”

Dla mieszkańców Osiedla Leśna korzystających z naszego narzędzia dodatkowo zostały przygotowane szkolenia z obsługi nowego systemu segregowania i gromadzenia odpadów. To dobra okazja do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania oraz bliższego zapoznania się z pozostałymi inteligentnymi rozwiązaniami, m.in. ze specjalnie dedykowaną aplikacją modpady, o której więcej można dowiedzieć się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=D2DdyrJMkck

2 czerwca 2023 gmina Rudna zorganizowała spotkanie prasowe z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Rudna oraz lokalnej prasy, podczas którego zaprezentowano działanie wszystkich funkcjonalności innowacyjnego SISO.

Inwestycja dofinansowana jest z projektu Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych kwotą 1 387 000,00 zł. Całkowita wartość inwestycji brutto wyniosła 1 639 221,00 zł.

 

Do góry